אניגמה - הפרעת קשב - הפרעת קשב וריכוז , ADHD,סוגי רטלין, ריטלין, קונצרטה, פוקאלין, אדרל, רטלין אניגמה - אבחון וטיפול בהפרעות קשב וריכוז וליקויי למידה - אבחונים וטיפולים

1001 שקרים על ריטלין, וגם על קונצרטה

הפרעת קשב היא תכונה קיצונית תורשתית, הגורמת לפיזור קשב ולגירוי יתר. כאשר אינה מטופלת היא פוגעת בכל התפקודים: התנהגות, למידה, יכולות חברתיות ומצב רגשי. אבחון ההפרעה מוגדר ומעמיק, והטיפול בה מתבסס על שילוב של טיפול תרופתי, בעיקר בתרופת ממריצות, ושל טיפול פסיכולוגי התנהגותי. למרות בהירות זו קיימים חששות רבים לגבי ההפרעה והטיפול בה, רבים מהם מבוססים על חצאי עובדות, ידע מיושן ואפילו מיתוסים של ממש. אנו ננסה כאן לדון בכמה מאלו, ולהבהיר מעט את התמונה.

1. הפרעת קשב נגרמת מבעיות רגשיות

לא נכון. הפרעת קשב היא תכונה קיצונית גופנית. במחקרים שונים נמצאו שינויים משמעותיים במבנה המוח ובאופן התפקוד שלו, כולל חזרה למצב התקין תחת טיפול בריטלין. בעיות רגשיות, אם בכלל, נוצרות כתוצאה מחוסר טיפול בהפרעה, או שהן בתחלואה נלווית (כלומר מתקיימות בנפרד). הן אינן הסיבה להפרעה עצמה.

2. הפרעת קשב היא אופנה, עובדה שפעם חיו בלי להכיר בה

לא נכון. הפרעת קשב היא הפרעה אמיתית ומציקה ביותר. גם בעבר אנשים סבלו ממנה, גם אם לא הכירו את שמה הנכון, ולכן לא טופלו נכון. לצערנו, בתי הסוהר, המרפאות לגמילה מסמים, והמרפאות הפסיכיאטריות בכלל מכירות לא מעט אנשים כאלו. גם אלו שלא פיתחו הפרעות כה קשות סבלו מקשיים תפקודיים. עבודות רבות מראות ירידה תפקודית בכל תחומי החיים באנשים מבוגרים שלא טופלו.

3. הפרעת קשב היא פינוק ועצלות. אנחנו רגילים היום שכל דבר בא בקלות ואיננו מתאמצים

לא נכון. אמירה זו גובלת ברוע לב, היות ואנשים הסובלים מהפרעת קשב מתאמצים מאד להתרכז ולהתמקד. אבל, הם נכשלים בכך כל השמן וחיים בתחושה של תסכול ושל אכזבה עמוקה מעצמם. הם מפונקים בדיוק בה במידה שחולי אסטמה משתמשים במשאף מתוך פינוק.

4. אבחון של הפרעת קשב הוא אבחון דידקטי או פסיכודידקטי

לא נכון. אבחון של הפרעת קשב הוא אבחון רפואי, המסתמך על ההיסטוריה המפורטת והמלאה של האדם, על בדיקה קלינית (פסיכיאטרית), על שאלונים ועל בדיקות אובייקטיביות, כגון בדיקת התפקוד המתמשך (TOVA למשל). רק כך ניתן להעריך האם מדובר בהפרעת קשב והאם קיימות בעיות נוספות נלוות. אבחון דידקטי/ פסיכודידקטי אינו יכול ואינו אמור לאבחן הפרעת קשב

5. טיפול תרופתי בהפרעת קשב הוא רק במקרים הקשים

לא נכון. כל העבודות המחקריות שנעשו מראות חד משמעית כי ללא טיפול תרופתי אין טיפול כלל, או בשפת הדימויים, הטיפול הוא כמו מכונית בלי מנוע. מכיוון שמדובר בהפרעה גופנית, אין לנו היום לצערנו אפשרות לעזור לאנשים אלו ללא תרופות. אמירה זו, לפיה הטיפול התרופתי הוא רק ל"מקרים הקשים" מקוממת במיוחד, היות והיא מעבירה מסר מעוות ומפחיד להורים ולמטופלים. לפיה, אף פעם לא הטיפול הלא נכון אשם, אלא האדם עצמו שהוא "מקרה קשה". מה שנכון, אם לא נטפל באנשים אלו תרופתית, הם יהפכו ברובם ל"מקרים קשים"...

6. הטיפול בריטלין הוא רק לשעות ביה"ס

לא נכון. הפרעת הקשב פוגעת בכל תחומי החיים. קודם כל בלמידה, בהיותה מבוססת על קשב, אך גם ביכולות החברתיות, בהתנהגות ובתפקוד בכלל. דוגמאות לכך הן עישון סיגריות (ניקוטין ממריץ), שימוש בסמים, קשיים וחוסר יציבות חברתית, ואפילו נהיגה. לכן, ההמלצה היא טיפול משך כל שעות היום, או לפחות בכל מצב בו ההפרעה פוגעת בתפקוד. הערכה נכונה של הצורך בתרופה מתבססת על הטיפול הפסיכולוגי התנהגותי. כאמור, ההמלצה הגורפת היא טיפול משך כל שעות היום.

7. ריטלין ממכר ומשתמשים בו לרעה

לא נכון. לא נמצאה כל עדות להתמכרות לריטלין מעבר להתמכרות לכל תרופה שהיא. נכון שישנה אוכלוסיה המתמכרת לכל דבר (מה שנקרא הפרעת התמכרות). עדיין, מדובר באוכלוסיה קטנה מאד, שאינה מייצגת בשום אופן את הכלל. בהקשר זה ראוי לציין, כי גם השימוש במזגנים עדיין מקובל במדינת ישראל, למרות הפוטנציאל הממכר של גז המזגנים.חשוב מכך, קונצרטה, שהיא תכשיר ארוך טווח של ריטלין אינה ממכרת כלל, היות ולא ניתן להשתמש בה באופן העיקרי המתאים להתמכרות, דהיינו הסנפה.

 8. קונצרטה היא לא ריטלין

לא ממש נכון. קונצרטה היא תכשיר ריטלין ארוך טווח, שמשך פעולתו 12 שעות. היא מה שנקרא "תרופה חכמה" היות והיא בנויה באופן המאפשר שחרור איטי ומדורג של החומר הפעיל, הריטלין, כך שההשפעה עקבית כל 12 שעות הפעילות. כמו כן, בגלל הקפסולה בה החומר נמצא, היא לא ניתנת למעיכה ולהסנפה, מה שמקטין מאד את פוטנציאל השימוש לרעה בה.

9. לריטלין ולקונצרטה תופעות לוואי קשות

לא ממש נכון. לריטלין ולקונצרטה תופעות לוואי בלתי נמנעות של פגיעה בתאבון ובעייפות. אסור ליטול ריטלין בשעות הערב וקונצרטה מותר ליטול רק בבוקר, כדי שלא יהיו קשיי הירדמות. הריטלין אכן חוסם את התאבון, אך קונצרטה אינה עושה זאת. יש אמנם פגיעה בתאבון, אך זאת בעיקר בשבועות הראשונים. אם ממשיכים ומתמידים בטיפול התופעה נחלשת, ויש תאבון, אם כי אולי לא מלא. לכן, ההמלצה היא להעביר את הארוחה המשמעותית ביום לשעות הערב.בניגוד לאגדות, ריטלין וקונצרטה אינם פוגעים בשום אבר פנימי. קיימת תופעות נדירות של ריבאונד (אי שקט בתום נטילת התרופה), עצבנות יתר ובכי וכדומה. התופעות נדירות מאד, חולפות מייד עם הפסקת השימוש בתרופה, ובדרך כלל פחותות משמעותית בשימוש בתכשירים העדינים כגון קונצרטה או ריטלין LA.

10. ריטלין פוגע בגדילה

לא ממש נכון. כל המחקרים עד היום מדברים על פגיעה מצטברת בגדילה של סנטימטר אחד (בסה"כ). במחקרים פרוספקטיביים (הבודקים קדימה) הנמשכים כבר שלוש שנים לא נמצאה כל פגיעה כזו.

11. ומה עם הלב?

בניגוד להיסטריה שפרצה בארץ, ריטלין אינו פוגע בלב. הבעיה היא כאשר מדובר בלב חולה מלכתחילה. כלומר, לא נמצאה כל  הפרעה לבבית בבני אדם בריאים, אך אין די מידע לגבי השימוש בריטלין באנשים חולי לב או כאלו הסובלים מיתר לחץ דם. לכן,FDA הוציא הנחיה לפיה בשני מצבים אלו אין ליטול ריטלין ללא התייעצות קודמת עם קרדיולוג. אם הורים חוששים לגבי ילדיהם, ניתן לבצע א.ק.ג. ובדיקת מאמץ (כפי שעושים היום בתחומי הספורט השונים) על מנת לוודא שהילד בריא קודם לתחילת הטיפול.

12. מה לגבי תרופות אלטרנטיביות?

לא מוכרת לנו אף תרופה אלטרנטיבית שהוכיחה יעילות כלשהי במחקר מבוקר. להפך, כאשר ילדים מטופלים בתרופות לא יעילות הנזק מההפרעה ומהעדר הטיפול הולך ומצטבר. בנוסף, מן הראוי להזכיר כי תרופות טבעיות אינן פחות מסוכנות, אלא להפך. לא תמיד ברור לנו מה אנו נותנים, תופעות לטווח הארוך אינן נחקרות בדרך כלל, ואופן ההשפעה שלהן אינו ידוע. דוגמאות היסטוריות לתרופות טבעיות כוללות את הטבק (המאה ה 17) והקוקאין (המאה ה 19). גם בימינו, תוסף מזון טבעי גרם למותם של 10 אנשים לפחות בארה"ב למרות שהוגדר כטבעי לגמרי.

13. מה כדאי לעשות?

ללמוד, ללמוד ושוב ללמוד. כדאי לקרוא ולהתעניין, לשאול שאלות את הרופא המטפל, ולקחת אחריות על הטיפול בילד.

 14. האם הטיפול מסוכן או לא?

ככל הידוע לנו, הטיפול לא מסוכן.לעומת זאת, ידוע לנו בבירור כי חוסר טיפול הוא מסוכן מאד. יש לזכור כי גם חוסר טיפול הוא בחירה שיש לקחת עליה אחריות, וכי המשמעות לגבי האדם גדולה מאד. כתוצאה, ההמלצה הרפואית כיום היא חד משמעית: לטפל ובהקדם, על מנת למנוע נזק. לטפל באופן מלא, דהיינו כל שעות היום, על מנת לאפשר תפקוד מכסימלי תקין. כאשר פועלים כך, הילדים הם ילדים בריאים ומתפקדים, המממשים את הפוטנציאל שלהם במלואו.

רטלין, ריטלין, קונצרטה, פוקלין, פוקאלין, דייטרנה, דייטראנה,אבחון הפרעת קשב, אבחון הפרעות קשב, הפרעת קשב, הפרעות קשב, ADHDמכון אניגמהאבחון וטיפול בהפרעות קשב וריכוז וליקויי למידה • .צוות רפואי בהנהלת דר" איריס מנוראבחון הפרעת קשב למבוגרים נוער וילדיםאבחונים פסיכו-דידקטייםליווי משפחתי פרטני  • בניית תוכנית טיפולית במסגרת ביה"סמידע ומאמרים בנושא הפרעות קשב וריכוז  ADHDמינון רטלין, קונצרטה, פוקלין, אדרל ודייטראנה1001 שקרים על רטלין וקונצרטההנחיות FDA למינון ריטלין,קונצרטה ופוקלין  הפרעת קשב וריכוז-תפקיד רופא המשפחה  הקלות בבחינה פסיכומטרית    ריטלין כטיפול לטורט  • השפעת קונצרטה על תאונות דרכים •  ADHD הגדרה, אבחון וטיפול•   תזונה והתנהגותהפרעת קשב וריכוז: מיתוסים ואגדות פרק המבוא לספר לחיות עם הפרעת קשב וריכוזפרק ראשון מהספר לחיות עם הפרעת קשב וריכוז  • הפרעות שינה אצל ילדים הסובלים מהפרעת קשב יעילות קונצרטה לטיפול בהפרעת קשב ובזיכרון לטווח קצר  • מפת האתר •   טל. 03-6448122