אין חריגות בערכי טריפטופן, טירוזין ופנילאלנין בילדים עם הפרעת קשב והיפראקטיביות

No Tryptophan, Tyrosine and Phenylalanine Abnormalities in Children with Attention-Deficit/Hyperactivity Disorder.

שמות החוקרים: Bergwerff CE, Luman M, Blom HJ, Oosterlaan J

PLoS One. 2016 Mar 3;11(3):e0151100. doi: 10.1371/journal.pone.0151100. eCollection 2016.

לחצו כאן לקריאת תקציר המאמר באנגלית

אין חריגות בערכי טריפטופן, טירוזין ופנילאלנין בילדים עם הפרעת קשב והיפראקטיביות

רקע:

מטרת המחקר הנוכחי הייתה לחקור את התפקיד של חומצות אמינו ארומטיות (AAAs – Aromatic Amino Acids) בדם ביחס להפרעת קשב והיפראקטיביות (ADHD – Attention Deficit and Hyperactivity Disorder).

בהינתן השפעתן על סינתזה של סרוטונין ודופמין, ריכוזים מופחתים של חומצות האמינו הארומטיות טריפטופן, טירוזין ופנילאלנין בדם יכולים לתרום לביטוי של תסמיני הפרעת קשב והיפראקטיביות. ריכוזים מופחתים של AAA בדם יכולים להיות קשורים בצריכה מופחתת של חלבון בתזונה או בקטבוליזם חריג של AAA, שניתן לזהות לפי ריכוזים מוגברים של AAA בשתן.

שיטות:

שמונים ושלושה ילדים הסובלים מהפרעת קשב והיפראקטיביות (75% זכרים) ו-72 ילדים בעלי התפתחות נורמלית (TD – Typically Developing; מתוכם 51% זכרים), בגילאי 6 עד 13, השתתפו במחקר. ריכוזי AAA הוערכו בדגימות דם ובאיסוף שתן של 18 שעות. ההורים מילאו יומן תזונתי על מנת לחשב את צריכת החלבון היומית בתזונה. שאלוני הורים ומורים העריכו תסמיני הפרעת קשב והיפראקטיביות, הפרעת התנגדות (ODD – Opositional Defiant Disorder), הפרעת התנהגות (CD – Conduct Disorder) והפרעה על הספקטרום האוטיסטי (ASD – Autism Spectrum Disorder).

תוצאות:

לילדים עם הפרעת קשב והיפראקטיביות היו ריכוזי AAA נורמליים בדם ובשתן, וכן צריכת חלבון נורמלית בהשוואה לביקורות.

לא נמצאו קשרים בין ריכוזי AAA לבין תסמיני הפרעת קשב והיפראקטיביות או הפרעות פסיכיאטריות נלוות.

מסקנות:

מחקר זה הינו הראשון לחקור מטבוליזם של חומצות אמינו ארומטיות בילדים הסובלים מהפרעת קשב והיפראקטיביות באמצעות מדגם מוגדר היטב וגדול יחסית. מצאנו כי חוסרים ב-AAA אינם קשורים בהפרעת קשב והיפראקטיביות. התוצאות אינן תומכות בטיפול בתוספי AAA בילדים עם הפרעת קשב והיפראקטיביות. מחקרים עתידיים בנוגע לסיבה לשינויים בסרוטונין ודופמין בהפרעת קשב והיפראקטיביות צריכים להתמקד בהסברים אחרים, למשל השפעות של שינויים בטרנספורט של חומצות אמינו ארומטיות.