בסיסים עצביים של זיכרון ארוך טווח וזיכרון עבודה אורתוגרפיים בדיסגרפיה

Neural bases of orthographic long-term memory and working memory in dysgraphia.

החוקרים: Rapp B, Purcell J, Hillis AE, Capasso R, Miceli G.

Brain. 2016 Feb;139(Pt 2):588-604. doi: 10.1093/brain/awv348. Epub 2015 Dec 17.

לחצו כאן לקריאת תקציר המאמר המקורי.

בסיסים עצביים של זיכרון ארוך טווח וזיכרון עבודה אורתוגרפיים בדיסגרפיה

איות מילה מערב שליפת מידע בנוגע לאותיות של המילה והסדר שלהן מהזיכרון לטווח ארוך בנוסף לתחזוק והעיבוד של המידע הזה על ידי זיכרון העבודה כהכנה להפקה סדרתית על ידי המערכת המוטורית. אמנם ידוע כי נגעים במח עלולים להשפיע באופן סלקטיבי על תהליכי זיכרון לטווח ארוך וזיכרון עבודה אורתוגרפיים, יחסית מעט ידוע על התפוצה הנוירו-טופוגרפית של הסובסטרטים שתומכים בתהליכים הקוגניטיביים האלה, או על הנגעים שיוצרים צורות שונות של דיסגרפיה שמשפיעים על התהליכים הקוגניטיביים האלה.

על מנת לבחון את הסוגיות הללו, מחקר זה משתמש בגישת מיפוי מבוססת-ווקסלים (voxel-based) כדי לנתח את תפוצת הנגעים של 27 אנשים הסובלים מדיסגרפיה בעקבות שבץ, שזוהו על בסיס הפרופיל ההתנהגותי שלהם בלבד כסובלים מליקויים המשפיעים רק על זיכרון אורתוגרפי לטווח ארוך או רק על זיכרון עבודה אורתוגרפי, וכן 6 אנשים נוספים עם ליקויים המשפיעים על שתי קבוצות התהליכים.

הממצאים מספקים לראשונה עדות ברורה לסובסטרטים התומכים סלקטיבית בתהליכי זיכרון אורתוגרפי לטווח ארוך וזיכרון עבודה אורתוגרפי, כאשר ליקויים בזיכרון אורתוגרפי לטווח ארוך מרוכזים או בחלק האחורי-תחתון של האזור הפרונטלי השמאלי או בקורטקס הונטרלי הטמפורלי, וליקויים בזיכרון עבודה אורתוגרפי נובעים בעיקר מנגעים בקורטקס הפריאטלי השמאלי המרוכזים סביב החריץ שבין האונות הפריאטליות (intraparietal sulcus).

ממצאים אלה תורמים גם להבנה שלנו את מערכת היחסים בין המופע העצבי של תהליכי שפה כתובה ושפה מדוברת, זיכרון עבודה וכישורים קוגניטיביים אחרים.