מבוגרים עם הפרעה טורדנית-כפייתית עם וללא תסמיני הפרעת קשב בילדות

Obsessive-compulsive adults with and without childhood ADHD symptoms

שמות החוקרים: Tan O, Metin B, Metin s.

Atten Defic Hyperact Disord. 2016 Sep;8(3):131-8. doi: 10.1007/s12402-016-0196-3. Epub 2016 Apr 7.

לחצו כאן לקריאת תקציר המאמר המקורי

מבוגרים עם הפרעה טורדנית-כפייתית עם וללא תסמיני הפרעת קשב בילדות

הפרעה טורדנית-כפייתית (Obsessive-Compulsive Disorderd – OCD) והפרעת קשב והיפראקטיביות (Attention Deficit and Hyperactivity Disorder – ADHD) לעתים קרובות מתקיימות ביחד. כדי להבין האם הפרעת קשב בילדות יכולה להגדיל את הסיכון להפרעה טורדנית-כפייתית בבגרות, והאם יש לכך השפעה על הפנומנולוגיה של הפרעה טורדנית-כפייתית, בחנו את התסמינים של הפרעת קשב בילדות במבוגרים הסובלים מהפרעה טורדנית-כפייתית שמעולם לא אובחנו עם הפרעת קשב.

מבוגרים עם הפרעה טורדנית-כפייתית (n=83) מילאו מספר שאלונים:

  • Wender Utah Rating Scale – WURS
  • Yale-Brown Obsessive Compulsive Scale – Y-BOCS
  • Barratt Impulsiveness Scale-11 – BIS-11
  • Hamilton Depression Rating Scale-17 – HDRS-17
  • Beck Anxiety Inventory – BAI

השכיחות של תסמיני הפרעת קשב בילדות הייתה 40.9% (n=34) והשכיחות של הפרעת קשב בקרב המבוגרים הייתה 16.9% (n=14). אצל מטופלים עם תסמיני הפרעת קשב בילדות, ההפרעה הטורדנית-כפייתית התפרצה בגיל מוקדם יותר, והיו להם ציונים גבוהים יותר בשאלוני BAI וב-BIS-11. הציונים של שאלוני Y-BOCS ו-HDRS-17 לא השתנו בין אלה שסבלו מתסמיני הפרעת קשב בילדות לבין אלה שלא.

היסטוריה של תסמיני הפרעת קשב בילדות נפוצה בקרב מבוגרים עם הפרעה טורדנית-כפייתית שמעולם לא אובחנו כסובלים מהפרעת קשב. תסמיני הפרעת קשב בילדות משויכים עם הפרעה טורדנית-כפייתית החל מגיל מוקדם יותר, עם חרדה חמורה יותר ועם אימפולסיביות מוגברת. אפילו הפרעת קשב שחלפה עלולה להוות גורם סיכון להפרעה טורדנית-כפייתית מאוחר יותר בחיים.

 

חזרה לרשימת המאמרים בנושא הפרעת קשב