מתילפנידט (ריטלין) בשחרור מיידי כטיפול להפרעת קשב בילדים עם הפרעה נלווית כרונית של טיקים מרובים (טורט).

 Immediate-release methylphenidate for ADHD in children with comorbid chronic multiple tic disorder.

Gadow KD, Sverd J, Nolan EE, Sprafkin J, Schneider J.

J Am Acad Child Adolesc Psychiatry.

2007 Department of Psychiatry and Behavioral Science, State University of New York, Stony Brook, NY 11794-8790, USA. kenneth.gadow@stonybrook.edu

לקריאת תקציר המאמר המקורי לחצו כאן

מתילפנידט (ריטלין) בשחרור מיידי כטיפול להפרעת קשב בילדים עם הפרעה נלווית כרונית של טיקים מרובים (טורט)

מטרה: לבחון את הביטחון והיעילות של מתילפנידאט בשחרור מיידי (ריטלין "רגיל") כטיפול בהפרעת קשב (ADHD) בילדים (גילאי 6-12 שנים) הסובלים מתסמונת טורט (96%) או מהפרעה כרונית של טיקים מוטוריים (4%).

שיטה: שתי קבוצות בעלות אפיונים סטטיסטיים משותפים של ילדים לפני בגרות מינית (N=71) קיבלו פלסבו (אינבו) ושלושה מינונים של ריטלין (0.1, 0.3 ו-0.5 מ"ג/ק"ג) פעמיים ביום, למשך שבועיים כל אחד, תחת תנאים של double-blind כחלק ממעורבותם במחקר תצפיתי ארוך טווח (1989-2004).

השפעות הטיפול נמדדו באמצעות סוללה מקיפה של סולם דירוג מלא של הורה, מורה, ילד ורופא מטפל, ומשימות מעבדה.

תוצאות: הריטלין דיכא ביעילות את הפרעת הקשב, וכן הפרעת התנגדות והתמרדות והתנהגות תוקפנית כלפי בני הגיל. לא הייתה כל עדות לכך שהריטלין שינה את החומרה הכוללת של הפרעת הטיקים או החמיר התנהגות של טורדנות כפייתית (הפרעה אובססיבית קומפולסיבית).

דירוג המורים הצביע על כך שטיפול בריטלין הפחית את החומרה והתדירות של הטיקים.

מסקנות: ריטלין נמצא בטוח ויעיל כטיפול קצר טווח בהפרעת קשב עבור רוב הילדים עם הפרעת טיקים כרונית, כולל טורט. אף על פי כן, האפשרות של החמרת הטיקים אצל ילדים מסוימים פגיעים מצדיקה פיקוח זהיר על כל הפציינטים.